YAMAN WEB TASARIM PROGRAMLAMA

Site Rehberi
2. Adım - Alanı Adı Nedir :

Alan adı internet üzerinde sitenize ulaşılmasını sağlamak için kullanılır. Normalde ağ üzerinde bulunan bütün sitelerin 0.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında rakamlardan oluşan bir IP (İnternet protokol) numarası vardır. Fakat bu numaraları akılda tutmak zor olacağından alan adları kullanılır. Mesela bu sitenin alan adı www.yamantasarim.com' dur ve siz tarayıcınızın adres çubuğuna bu ismi yazıp git dediğinizde tarayıcınız bu isim hangi IP nosu ile hangi servera kayıtlı ise oraya yönlendirilir.

Alan Adı Uzantıları

Alan adı uzantıları web sitelerini amacına göre ayırmak için kullanılmaktadır. Alan adları Üst Düzey Alan Adı (generic Top Level Domain) denilen com, org, net, edu, mil gibi alanlar ve Üst Düzey Alan Adı Ülke Kodu (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan (tr, uk, de) gibi uzantıların birleşiminden oluşur. Kullanılan başlıca alan adları şunlardır:

Görüldüğü gibi bir web sitesinin alan adı uzantısı site niteliği hakkında belirleyicidir. Bu alan adı uzantılarının sonuna eklenen ülke kodları da sitenin hangi dilde olduğu hakkında bilgi verir. Mesela www.site.com.tr Türkiye, www.site.co.uk İngiltere, www.site.ru Rusya, www.site.de Almanya gibi. Bazı ülke kodları ve hangi ülkeye ait oldukları hakkında buraya tıklayarak geniş bilgi alabilirsiniz.

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz :

Eğer almayı düşündüğünüz alan adı bölge kodu içeriyorsa alan adlarını belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Türkiyede bu iş için yetkili kurum ODTÜ' dür. Alan adınızın tr uzantılı olmasını arzu ediyorsanız bazı sınırlamalar vardır. Mesela com.tr uzantısı almak için şirket olmanız, net.tr uzantısı için İnternet Servis Sağlayıcı olmanız gerekmektedir. Hangi uzantılar için hangi belgelerin istendiğini kurumun resmi sitesi olan www.nic.tr adresinden öğrenebilir ve aynı adresden kaydınızı yaptırabilirsiniz.

3. Adım - Hosting nedir ? Bant Genişliği ne demektir ?
© 2005 Yaman Web Tasarım ve Programlama
Valid XHTML 1.0 Transitional http://jigsaw.w3.org/css-validator